Ado Vabbe kunstipreemia määrati kunstnikule Jüri Kask

 

Ado Vabbe nimeline 25 000-kroonine stipendium määrati kunstnikule Jüri Kask.

Ado Vabbe nimelist visuaalse kunsti stipendiumi annavad välja Tartu Kultuurkapital ja Tartu Linn. Stipendium määratakse ühele eesti kunstnikule kunstiteose, kunstiteoste seeria või näitusekomplekti eest, mis on olulisel määral rikastanud Tartu ja Eesti kunstipilti, lähtudes jooksvast aastast, kuid arvestades ka eelnevat loomingut. Stipendiumi määramisel võetakse aluseks töö kunstilised väärtused.

Käesoleval aastal esitati konkursile esitati 7 kandidaati. Komisjon valis kunstipreemia saajaks kunstniku Jüri Kask, tunnustades tema tegevust loovisikuna ning Tartu Ülikooli maalikunsti õppetooli hinnatud õppejõuna.

Jüri Kask on geometriseeriva abstraktse laadi järjekindel ning hinnatud esindaja eesti kunstis, kelle monumentaalsetele,  vormi- ja värvikontrastidele rajatud maalidele on omane hea rütmitunnetus. Klassiku kompositsiooni- ja värviotsingutele suunatud maaliloomingu kõrval on tunnustust leidnud ka spontaansem ja mängulisem loomepärand–improvisatsioonilised joonistused.

2008. aasta loomingulistest saavutustest väärib erilist esiletõstmist Jüri Kase esinemine III Pekingi rahvusvahelisel biennaalil „Colors and the Olympics”.

Jüri Kask (s 1949) on lõpetanud Tartu Kunstikooli kunstilise kujundamise ning Eesti Riikliku Kunstiinstituudi maalikunsti erialal. Ta töötab Tartu Ülikooli maalimise, joonistamise ja kompositsiooni lektorina. Jüri Kask kuulub Eesti Kunstnike Liitu ja Eesti Maalikunstnike Liitu. Olulisemad tunnustused: Eesti Kunstnike Liidu aastapreemia (1981, 1988), Kristjan Raua nim aastapreemia (1991), Eesti Vabariigi kultuuripreemia (1992).

Stipendiumikomisjonis töötasid Tartu abilinnapea Jüri Sasi, Tartu Kultuurkapitali nõukogu liige Merike Kaunissaare, Tartu Linnavalitsuse kultuuriosakonna esindaja Külli Aleksanderson, Tartu Kunstnike Liidu esindajad Tiina Kuus ja Tõnis Paberit, Tartu Kunstimuuseumi esindaja Mare Joonsalu ja Tartu Ülikooli kunstide osakonna maalikunsti õppetooli esindaja Rauno Thomas Moss.

Stipendium antakse üle 18. detsembril 2008 kell 17 Tartu Kunstimajas aastalõpunäituse avamisel.