Anton Starkopfi nimelise stipendiumi sai Jaak Soans

Anton Starkopfi nimelise stipendiumi sai Jaak Soans

Käesoleval aastal otsustas Anton Starkopfi nimelise stipendiumikonkursi komisjon tunnustada stipendiumiga skulptor Jaak Soansi.

Komisjoni kuulusid Tartu Linnavalitsuse esindaja Külli Aleksanderson, Tartu Kultuurkapitali esindaja Toomas Jürgenstein, Tartu Kõrgema Kunstikooli esindaja Jaan Luik, Tartu Kunstnike Liidu esindaja ja 2012.aasta Starkopfi stipendiaat Jevgeni Zolotko, Tartu Ülikooli kunstide osakonna esindaja Jaan Elken, Eesti Kujurite Ühenduse esindaja Vergo Vernik ja Tartu Kunstimuuseumi esindaja Reet Pulk-Piatkowska.

Stipendium antakse välja koostöös Eesti Kujurite Ühenduse ja Eesti Kultuurkapitaliga ning selle suurus on kokku 2200 eurot.

Jaak Soans (1943) kujunes 1970.aastatel Eesti modernistliku skulptuuri uuendajaks. Koos plastiliste mahtude ja ruumi koosmõjule rajatud vormiotsingutega ilmus tema loomingusse Eesti kunstis erandlik elegantsustaotlus. Soans on suutnud poetiseerida pronksi skulptuuri väärimaterjalina ja tema pronksskulptuurid on loodud väga ilusa puhta siluetimõjuga. Ta avardas Eesti skulptuuri temaatikat ja koomunikatiivsust, tuues oma teostesse eksistensiaalseid arutlusi inimese ja humanitaire’i võimalustest tehniseeruvas ja võõranduvas maailmas.

Ta on loonud enam kui 30 monumenti ja avalikku skulptuuri jäädvustades rahvuslikke suurkujusid: Anton Hansen Tammsaare, Voldemar Panso ja Michel Sittowi monumendid Tallinnas, Kristjan Jaak Petersoni ja Jakob Hurda monumendid Tartus, August Kitzbergi monument Ahjas, August Gailiti monument Valgas jt.

Soans on pälvinud riikliku kultuuripreemia elutöö eest (2006) ja Eesti Vabariigi Valgetähe III klassi ordeni (2001), rahvusvahelise skulptuuribiennaali preemia Argentiinas, “Nuovo Banco del Chao” (1998), Riia skulptuurikvadrienaali peapreemia (1980 ja 1988), Kristjan Raua nimelise preemia (1986 ja 1974), NSVL riikliku preemia A.H.Tammsaare monumendi eest (1980).

Jaak Soansi teoseid on arvukalt nii Eesti Kunstimuuseumi kui Tartu Kunstimuuseumi kogus.

 

Kasutatud Eesti Kunstimuuseumi skulptuurikogu juhataja Juta Kivimäe taotlust.