Ida Urbeli nimelise stipendiumi saab Rufina Noor

 

12. märtsil kl 19 jõuab Vanemuise väikeses majas vaatajate ette ballett „Casanova“. Etenduse eel antakse üle ka selleaastane Ida Urbeli nimeline stipendium, mille saab Vanemuise kauaaegne balletisolist ning praegune repetiitor ja balletipedagoog Rufina Noor.

 

Ida Urbeli nimelist stipendiumi (edaspidi stipendium) annavad välja sihtasutus Tartu Kultuurkapital ja Tartu linn, et tähistada esimese iseseisva tantsuetenduse lavaletoomist teatris Vanemuine. 4. märtsil 1939. aastal esietendus Vanemuises Ida Urbeli lavastuses P. Tšaikovski „Karnevalisüit”. Nimelise stipendiumi väljaandmisega jäädvustatakse mälestust Ida Urbelist kui Vanemuise balleti rajajast. Stipendium koosneb aukirjast ja rahalisest preemiast. Varem on Ida Urbeli nimelise stipendiumi pälvinud Tiina Pikas, Ülo Vilimaa ja Hayley Blackburn

 

Rufina Noor lõpetas 1969. aastal Tallinna Koreograafiakooli (Niina Kuusiku klass). Aastatel 1969 – 1991 töötas ta Vanemuise teatri balletisolistina (luues legendaarseid rolle nagu Maša – Tšaikovski „Pähklipurejas“, Mari – Austeri „Tiinas“; Maria Stuart – Šenderovase „Maria Stuartis“) ning alates aastast 1981 ka repetiitori ja lavastaja assistendina (nii balleti- kui ka ooperilavastuste juures). Rufina Noor on pälvinud mitmeid ENSV Teatriühingu preemiaid, samuti ENSV teenelise kunstniku ning rahvakunstniku tiitli, aastal 2006 omistati talle Vanemuise hõbemärk.

 

Lisaks Ida Urbeli stipendiumi üleandmisele avatakse „Casanova“ esietenduse eel ka Vanemuise endise peaballettmeistri Ülo Vilimaa 70. sünnipäevale pühendatud näitus.

 

Ülo Vilimaa tuli Vanemuisesse solistina  tööle 1962. aastal. Järgnes rida andekaid ja meeldejäävaid osatäitmisi (Karjus ja Narr Peiko „Orléansi neitsis“, Kratt Tubina „Kratis“, Kiir Vinteri „Kevades“ jt). 1960. aastate keskpaiku tegi Ülo Vilimaa peale teatri jaoks uudsete lühilavastuste ka oma sooloõhtuid ning tegutses sünkroonis Toominga – Hermaküla teatriuuendusega. 1960. aastate teisel poolel alustas Vilimaa ka ballettmeistrina ning tegi seda väga õnnestunult. Tema loomingus paistis selgesti silma huvi vabaplastika vastu, samuti kombineeris ta väga tundlikult valgust, värve, heli ja tantsu. 1974. aastal sai Ülo Vilimaast Vanemuise peaballettmeister, seda tööd tegi ta 1997. aastani. Tema lavastatud  menukatest teostest on tartlastele ehk enim meelde jäänud Austeri balletid „Tiina“ ja „Bambi“,  Puccini ooper „Madame Butterfly“ ja Lehari operett „Lõbus lesk“. Näitus „Ülo Vilimaa 70“ jääb avatuks 12. maini.

 

Lisainfo:

Ave-Marleen Rei

Vanemuise teatri pressiesindaja

Tel: 7440161, 53585343

 

Ülle Koppel

Tartu Kultuurkapital

7441500