Kultuurkapitali aastapreemia pälvis Alo Ritsing

Tartu Kultuurkapitali 2008.a. aastapreemia 75 000 krooni saab koorijuht, helilooja ja pedagoog Alo Ritsing.

Alo Ritsing on sündinud 4.novembril 1936.aastal Tartu koorijuhi ja helilooja Richard Ritsingu peres. Hariduse omandas Alo Ritsing Tartu 1.keskkoolis ja astus seejärel Tartu Ülikooli, mille lõpetas 1960.aastal bibliograafina. Tartu Ülikoolis sai Alo Ritsingust Tartu Akadeemilise meeskoori laulja.

Muusikalise hariduse omandas Alo Ritsing Tartu Muusikakoolis oma isa, Richard Ritsingu käe all  – 1963.aastal lõpetas ta Tartu muusikakooli koorijuhtimise ja 1996.aastal laulu erialal. 1969.aastal lõpetas Alo Ritsing Gustav Ernesaksa õpilasena koorijuhtimise erialal Tallinna Konservatooriumi.

Alates 1963.aastast juhatab Alo Ritsing Tartu Akadeemilist Meeskoori, alates 1974.aastast on ta koori peadiorigent ja muusikaline juht. Alates 1972.aastast juhatab Ritsing meeskoori Forestalia, 1990.aastast Eesti Meestelaulu Seltsi Tartu meeskoori ja aastatel 1968-1991 juhatas ta segakoori Vanemuine. 1966.aastast töötab Alo Ritsing Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis õppejõuna.

Alo Ritsing on olnud paljude üld- ja maakondlike laulupidude ning meeslaulupäevade juht, Lõuna-Eesti Meeskooride laulupäevade algataja ja läbiviija ning külalisdirigent Eestis ja välismaal. Alates 1985.aastast on Alo Ritsing dirigeerinud kõikidel Eesti üldlaulupidudel.

Alo Ritsing on produktiivne helilooja ja kuulub alates 1981.aastast Heliloojate Liitu. Tema originaalloomingust (laulud erinevatele kooriliikidele) ja arranžeeringutest on ilmunud trükis 9.kogumikku. Ritsingu heliloomingu põhiosa moodustavad koorilaulud, kuid ta on loonud ka instrumentaal- ja kammermuusikat. 2008.aastal saavutas Alo Ritsing Eesti Meestelaulu Seltsi uudisloomingu konkursil teosega „See väike maa“ II koha ja teosega „Sa elama jää igavesti“ III koha

2001.aastal tunnustati Alo Ritsingut Gustav Ernesaksa muusikapreemiaga ja samast aastast on ta Valetähe III klassi teenetmärgi kavaler. 2004.aastal nimetati koorijuht Tartu linna aukodanikuks ja 2006.aastal tunnustati teda Tartu maakonna teenetemärgiga.

Alo Ritsingu tegevus , töökogemus ja kunstilised saavutused olid põhjuseks, miks Tartu Kultuurkapitali nõukogu valis kõikide väärikate kandidaatide seast 2008.aasta aastapreemia saajaks 12 poolthäälega Alo Ritsingu.

Tartu Kultuurkapitali aastapreemia määrab kultuurkapitali nõukogu tunnustamaks Tartu kultuuri- ja sporditegelaste ning teadlaste ja haridustöötajate silmapaistvaid pikaajalise töö tulemusi või erakordseid ühekordseid saavutusi.