Loomestipendiumid 2010

2010. aasta loomingulised stipendiumid (a´20 000 krooni) pälvisid koorijuht ja pedagoog Lauri Breede, lastekirjanik Heiki Vilep ja kunstnik Kalli Kalde ja draamanäitleja Jüri Lumiste

Lauri Breede on nelja Tartus tegutseva koori, laulukoor Tarbatu, HaleBopp Singers, meeskoor Gaudeamus ja Tartu Rahvaülikooli segakoori dirigent. Saksamaal juhendab ta koos Kalev Lindaliga Euroopa eestlaste segakoori. Lauri Breede panus koorimuusika edendamisse väljendub ka tema pedagoogitöös H.Elleri nim Tartu muusikakooli dirigeerimise ja hääleseadja õpetajana. Lisaks on Breede eestvedamisel korraldatud hulgaliselt kontserte ja kooride välisreise. 2010.aastal on Breede Peipsi-äärsete maakondade laulu- ja tantsupeo üldjuht.

Kalli Kalde on tegelnud mitme kunstialaga nagu maal, graafika, keraamika, fotograafia ja ruumikujundus ega jää enda sõnul ka edaspidi vaid ühe tehnika juurde. Kaili Kaldele meeldib kõiges kunsti näha, kõige südamelähedasem on talle aga läbi aastate olnud maalimine. Kunstnik ise nimetab oma maale vaikeludeks. Ta ei püüa töödes osutada ühiskonna valupunktidele, vaid maalib seda, mis talle armas. Seega on maalid justkui pildid vanast fotoalbumist. Peab tähtsaks, et tema maalidega oleks meeldiv ühes ruumis viibida. Kalli Kalde sündis 1967.aastal Tartus. Lõpetas 1986.aastal Tartu Kunstikooli kunstilise kujundamise eriala, seejärel asus õppima Tallinna Pedagoogilisse Instituuti, mille lõpetas 1991. aastal joonistamise, joonestamise ja tööõpetuse õpetajana. Töötab alates 1991.aastast Tartu Kunstikoolis ja alates 2001.aastast Tartu Kõrgemas Kunstikoolis, õpetab joonistamist ja graafikat.  Näitustel osalenud alates 1988. aastast, Kunstnike Liidu liige alates 1995. aastast.  Viimastel aastatel illustreerib ja kujundab raamatuid. Südamelähedaseks peab just lasteraamatuid. Tema peres kasvab neli last.

Heiki Vilep on olnud viljakas lastekirjanik ja kirjanik ning kirjandussündmuste korraldaja. Äsja ilmus temalt romaan „Hirm“, töös on mitu lasteraamatut. Heiki Vilep on kirjanikuna teretulnud esineja Tartu koolides ja lasteaedades.  Vilepi korraldajatöös väärib tähelepanu ja tunnustust iganädalaste Tartu Kirjanduse Maja laupäevaste lastehommikute sari, mis mängulises programmis toob laste ette lastekirjanikke, teatritruppe ja ansambleid. Vilep on kirjutanud laulusõnu ansamblitele ja laulupeole. 

Jüri Lumiste on alates 1978. aastast olnud seotud Vanemuise teatriga, kus ta on olnud nii draamanäitleja ja lavastaja kui teatri draamajuht. Ta  on teinud lavastustele muusikalisi kujundusi ning lavakujundusi. Tähelepanuväärsed olid Lumiste rollid 2009.aastal William Shakespeare tragöödias Kuningas Richard Kolmandana ja Rein Paku näitemängus „Don Juan“ Casanovana. Kokku on Jüri Lumistel olnud osatäitmisi  poolesajas etenduses ja hetkel on osatäitmisi  8 etenduses.

Tartu Kultuurkapitali loomingulise stipendiumi konkursile esitati 15 kandidaati. Stipendiumid antakse pidulikult üle Tartu kultuuri aasta aunimetuste tseremoonial 19. veebruaril 2010.a. Tartu Linnamuuseumis.