Vabbe kunstipreemia 2011.aastal saab Jaan Elken

A.Vabbe kunstipreemiale esitati käesoleval aastal 14 kandidaati.

 

Komisjon otsustas, et käesoleval aastal saab preemia Jaan Elken.

 

2011. aastal kureeris Tallinnas Vaal galeriis näitust „Mida oskad sina teha valge värviga?“ ning pakkus Hobusepea galeriis vaatamiseks personaalnäitust „Päev pärast…“. Varasemast fotorealismile lähenevast laadist liikus Elken edasi abstraktsele üksikute toonidega mängivale suureformaadilisele pildipinnale, millele on viimasel aastakümnendil omane rohke teksti ja faktuuri kasutus. Ka suvel Leonhard Lapini poolt Tallinna Kunstihoone jaoks kureeritud näitusel „Abstraktne“ oli Elken kindlasti üks mõjusamaid ja selgelt äratuntavamaid loojaid. Ei tohiks unustada, et Ado Vabbe panus Eesti kunstilukku oli meie esi-avangardisti staatuse kõrval samuti just õpetaja oma ning seda viimast jagab temaga Elkengi – tema juhendamisel lõpetab enamik TÜ maaliosakonna tudengeid ning 2000ndatel võib lausa rääkida Tartu elkenlikust koolkonnast.

Jaan Elken (s 1954) on alates 1997. aastast Tartu Ülikooli maali õppetooli professor, alates 1999. aastast Eesti Kunstnike Liidu president.

 

Komisjoni liikmed olid: Tiia Teppan (Tartu Linnavalitsus, abilinnapea), Toomas Jürgenstein (Tartu Kultuurkapitali nõukogu liige), Külli Aleksanderson (Tartu Linnavalitsuse kultuuriteenistus), Rauno Thomas Moss ja Indrek Grigor  (Tartu Kunstnike Liidu esindajad), Reet Mark (Tartu Kunstimuuseum) ja Anne Parmasto (Tartu Ülikooli kunstide osakonna maalikunsti õppetooli esindaja).

 

Preemia suurus on 1300 eurot. Preemia üleandmine on aastalõpu näituse avamisel 21.detsember 2011.a. kell 18 Tartu Kunstimajas, Vanemuise 26.